Chutný lekvár či vynikajúci koláč – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Veľmi častým stromom, ktorý nepotreboval špeciálne podmienky, tu bola práve slivka.

Chutný lekvár či vynikajúci koláč

MYJAVA – Kopaničiarsky kraj má svoje skryté poklady. Ľudia ich už od osídlenia tohto kraja odhaľovali. Predovšetkým to boli poklady, ktoré boli úzko späté s potrebami každodenného života.

V nie tak dávnej minulosti boli časy, keď sa nedalo všetko kúpiť v supermarketoch, ľudia svojou šikovnosťou a sedliackym rozumom vedeli zužitkovať najmä to, čo mali doma, blízko pri sebe. Podnebie, ktoré je v kopaničiarskom prostredí, bolo vhodné najmä na pestovanie ovocných stromov. Tie ešte aj počas neskorej jari boli vystavené mrazom a ak ovocie vo svojich zárodkoch odolalo aj škodcom, úroda bola zvyčajne hojná.

Dobre spracovaný lekvár vydrží aj niekoľko rokov

Veľmi častým stromom, ktorý nepotreboval špeciálne podmienky, bola slivka. Od nepamäti sa jej plody spájajú najmä s alkoholom, ale šikovné gazdinky si tie najlepšie slivky vždy odložili na lekvár. V tomto kraji sa pestovali predovšetkým dve odrody „durandzie“ a „karvatky“. Kým tá druhá odroda pre ľahké lúskanie od kôstky bola vhodná na pečenie koláčov, durandzie pre svoju vysokú šťavnatosť boli priam predurčené na lekvárové dobroty.

V evanjelickom cirkevnom zbore v Turej Lúke pri Myjave, kde sa už roky pečú vianočné oblátky, varia slivkové gule na Dni sliviek alebo na Dožinky. Pred niekoľkými rokmi začali aj s varením tradičného slivkového lekváru práve zo spomenutých durandzií. Vždy sa nájdu tí, ktorí slivky pozbierajú, a potom sa dva dni venujú jeho vareniu.

K samotnému vareniu je potrebný aj špeciálny kotol – ideálne medený, špeciálne je aj drevené miešadlo. Prvý deň sa rozvára brečka. To je prvá rozvarená tekutá hmota. Ide o to, aby sa slivky dobre rozvarili a vzniknutá hmota sa oddelí od kôstok. K tomu sú určené sitá a metličky z prútia. Ďalší postup smeruje k samotnému dovareniu lekvára. Brečka sa mieša 6 až 8 hodín, postupne sa dolieva, odparuje sa voda a mieša sa na potrebnej teplote, až kým nevznikne hustá lekvárová konzistencia. Všetko sa robí bez pridania cukru a akýchkoľvek konzervačných látok. Takto uvarený lekvár sa ešte horúci naloží do fliaš, ktoré nie je potrebné sterilizovať. Dobre spracovaný lekvár vydrží aj niekoľko rokov.

Keď je tuhší, gazdinky už vedia, čo s ním. Rozvaria ho s troškou vody a môže sa použiť. Najlepší je aj tak taký, čo je s láskou, spevom a smiechom varený. Preto aj značka toho turolúckeho je: „Lekvár domáci s láskou varený“. Ak sa vám taký dostane do rúk, neváhajte, či už len natrieť na chlebík, alebo si dajte čas a uvarte dobré domáce lekvárové perky.

Chutný slivkový koláč, ktorý nikto neodmietol

Na Dni sliviek sa na Gazdovskom dvore Turá Lúka takisto tradične pečú slivkové koláče. „Je to tradícia našich starých materí, ktoré zahnietli jednoduché cesto, poukladali slivky, spravila sa posýpka, koláčik sa upiekol. Bola to dobrá mlsocinka,“ opísala Elena Živicová, ktorá piekla koláče od skorého rána.

Kysnuté cesto patrí ku klasike, ak ste si ho navyše dochutili čerstvými slivkami, vznikol výborný a chutný koláč, ktorý nikto neodmietol. Na vykysnuté cesto vyklopené na plech sa poukladali rozpolené a vykôstkované slivky, základ sa posypal škoricou, cukrom a navrch posýpka, ktorej sa hovorilo drobenka, zložená s masla, mletého cukru a múky, aby sa to dalo medzi prstami drobiť. Upečený koláč sa ešte polial maslom po okrajoch, aby to bolo mäkké.

Mnohí sa pri konzumácii tejto dobroty vrátia v spomienkach k babičkám či starkým, ktoré ich vždy pripravovali s láskou. Tradičný slivkový koláč bol obľúbený u detí, ale aj ťažko pracujúci chlapi si radi posedeli a oddýchli pri chutnom koláčiku, ktorý zapíjali voňavou meltovou kávou.

Iveta Vachulová, Miroslav Bitarovský

Komentáre

Tipy a podnety