Ďakovný list a fľaša sektu pre majiteľov autovrakov – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Autá z mesta miznú rýchlosťou blesku

Ďakovný list a fľaša sektu pre majiteľov autovrakov

PARTIZÁNSKE – Vedenie mesta Partizánske sa rozhodlo zbaviť nechcených autovrakov vskutku originálne. Majitelia majú možnosť zbaviť sa ich za odmenu.

Primátor mesta Partizánske Jozef Božik premýšľal, ako odstrániť z mesta nechcené nepojazdné autá. To, čo vydumal, nemá zrejme nikde na Slovensku konkurenciu. Neporiadnych majiteľov, ktorí nechali svoje nepojazdné autá doslova hniť na parkoviskách, nielenže nepotrestá. On ich ešte aj odmení ďakovným listom a fľašou sektu. Navyše dostanú šancu zbaviť sa vraku raz a navždy úplne a nič za to nezaplatia. 

Majiteľov vrakov nepokutujú, odmenia ich

„Aj mesto Partizánske má problém s vrakmi. Akurát naše mesto prišlo s inovatívnou myšlienkou. Našli sme firmu, ktorá vie ekologicky spracovať motorové vozidlá. Dokonca, v ich prípade sú tie vozidlá ešte nejakým spôsobom zúžitkovateľné. Majiteľa to nič nestojí, iba podpíše splnomocnenie,“ vysvetľuje J. Božik s tým, že majiteľ autovraku nebude mať žiadne starosti, pretože o všetko sa postará zmienená firma a mesto. Stačí kontaktovať mestskú políciu a nahlásiť autovrak. Mesto kontaktuje majiteľov aj samo. Primátor sa navyše rozhodol motivovať ľudí odmenou. „Keďže sa blíži Silvester, rozhodol som sa urobiť špeciálnu akciu. Každý, kto využije služby mesta Partizánske a bezplatne sa zbaví svojho vraku, dostane osobné poďakovanie od primátora a fľašu perlivého moku. Ľudia za to môžu dokonca dostať aj peniaze, odmeny sa pohybujú medzi 50 až 100 eurami,“ skonštatoval J. Božik s tým, že akcia sa hneď po rozbehnutí stretla s obrovským úspechom. „V priebehu približne troch týždňov sa nám podarilo odstrániť z mesta už  sedem vrakov. To znamená, že pribudlo sedem parkovacích miest pre ostatných ľudí. Sú to zároveň najlacnejšie parkovacie miesta, ktoré v meste môžeme vytvoriť, tým, že sa takto zbavíme vrakov a občana to nestojí ani cent,“ teší sa primátor. Dodáva, že v meste stále zostávajú ešte desiatky vrakov. Tie ľudia prestali používať, ich majitelia už nežijú, alebo sa o auto nemá kto postarať. Primátor ale verí, že ešte v tomto, najneskôr v budúcom roku sa zbavia aj tých a je pripravený kúpiť ďalšie fľaše sektu. Tie kupuje z vlastnej iniciatívy a za vlastné peniaze. „Ja som sa rozhodol investovať ako fyzická osoba, mesto s tým nič nemá. Mesto to nestojí nič, iba ja som sa rozhodol, že im za to niečo dám,“ uzavrel primátor.

Majitelia vrakov môžu dostať aj peniaze

S mestom spolupracuje firma, ktorá sa na likvidáciu autovrakov priamo špecializuje. „Firma sa špecializuje na spracovanie starých vozidiel. Auto zbavíme nebezpečných odpadov, pneumatík a použije sa na ďalšie spracovanie. My sme taký projekt vymysleli, že tým ľuďom budeme pomáhať, zbavíme ich starostí, vybavíme za nich všetko na inšpektorátoch. Keď sa s ľuďmi dohodneme, máme pre nich aj taký benefit, že od nás dostanú aj nejakú finančnú hotovosť a spokojné sú obe strany,“  povedal konateľ firmy Miroslav Novotný. 

Spokojné je mesto, firma, aj ľudia, ktorí roky nechali autá nepohnute stáť na parkoviskách a nevedeli, čo si s nimi počať. „Dohodli sme sa a auto ide konečne preč. Podľa mňa je to super, že je tu taká možnosť. Ja som nemal na odstránenie auta ani čas, ani prostriedky,“ povedal majiteľ jedného z vrakov Matej Lukáč. Dodal, že o takejto možnosti sa dozvedel od kamaráta. Vraví, že auto mal roky, zažil s ním množstvo výletov, deti vyrástli, auto sa pokazilo a zostalo nepohnute stáť pred domom vyše roka, čo rozhnevalo susedov. „Nejaké telefonáty som mal, skúšal som to aj riešiť a až teraz sa to chvalabohu podarilo. V iných mestách za to ľudia dostávajú pokuty, mňa miesto toho čakala fľaša, čo potešilo,“ povedal Matej Lukáč. 

V Bánovciach sa vrakov zbavujú odlišne

Problémom s autovrakmi v Bánovciach nad Bebravou sa začalo nové vedenie mesta venovať hneď po nastúpení do úradu v roku 2019. Prvé kroky sú v kompetencii mestskej polície, ktorá vraky monitoruje, alebo reaguje na podnety ľudí. Po preverení vozidla zašle polícia majiteľovi výzvu na odstránenie vraku. „Väčšinu vrakov sa nám podarilo odstrániť už po samotnej výzve polície. V prípadoch, kedy majiteľ vozidla nereaguje na opakované výzvy, situáciu rieši pracovník mestského úradu, ktorý kontaktuje zazmluvnenú odťahovú službu. Vrak nechá odstrániť, pričom náklady by mal následne znášať majiteľ vozidla,“ povedala primátorka mesta Rudolfa Novotná. V roku 2019 takto odstránili z mesta dve vozidlá, v tomto roku ďalšie tri.

V meste ich však stále zostáva ešte pomerne dosť. Podľa náčelníka bánovskej mestskej polície Rastislava Fodora narátali v roku 2019 v meste 66 autovrakov. Počet bol vysoký aj preto, že v meste bol zrušený autobazár. V roku 2020 ich bolo 26 a v tomto roku si majitelia sami odstránili dohromady 11 autovrakov, pričom u dvoch sa ešte čaká na uplynutie dohodnutej lehoty na odstránenie vraku.

Inšpiruje Partizánske aj iné mestá? 

Podľa primátorky mesta Púchov Kataríny Henekovej je nápad primátora mesta Partizánske určite veľmi netradičný, podnetný pre občanov mesta a inšpiratívny pre okolie. V Púchove sa však rovnakou cestou zrejme nevyberú. „S ohľadom na situáciu v meste Púchov, kde riešime maximálne desať vrakov ročne, by tento koncept nemusel byť u nás natoľko zaujímavý. Aktuálne máme v riešení tri vraky. V uplynulom období bolo vyriešených päť vrakov zaberajúcich verejné priestranstvo v meste,“ skonštatovala K. Heneková s tým, že mesto v spolupráci s mestskou políciou tieto vraky vyriešilo tým, že vyzvalo ich majiteľov na odstránenie v šesťdesiatdňovej lehote. Podľa primátorky sa im doposiaľ nestalo, že by niekto túto lehotu nedodržal. 

V Handlovej neporiadnikov trestajú

V meste Handlová platí od 1. januára tohto roku všeobecne záväzné nariadenie, na základe ktorého môže mesto vyrubiť neporiadnemu majiteľovi za auto, dlhodobo odstavené na jednom mieste, pokutu. To platí pre všetky autá bez ohľadu na to, či majú platnú technickú kontrolu. Pri bežnom type vozidla je pokuta približne 50 eur na mesiac. „Napríklad v roku 2019 bolo zistených 31 dlhodobo stojacich vozidiel. Odstránených bolo 21 vozidiel,“ povedala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová. Ak majiteľ nezaplatí, mesto môže začať vymáhať peniaze cez exekútora. Podľa J. Paulínyovej sa mestská polícia najprv snaží majiteľa kontaktovať, čo vo veľa prípadoch postačí a majiteľ si auto odstráni, respektíve preparkuje sám. 

Tatiana Michalková

Komentáre

Tipy a podnety