Obce a mestá chcú zberať dažďovú vodu. – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

V Trenčianskom kraji sa pripravujú na sucho

Obce a mestá chcú zberať dažďovú vodu.

TRENČIANSKY KRAJ – Obce a mestá v Trenčianskom kraji chcú zabrániť zbytočnému odtekaniu dažďovej vody. Rozhodli sa ju zberať.

V Dubnici sa pripravujú na sucho

Mesto Dubnica nad Váhom sa pripravuje na sucho. Už tu realizovali viacero opatrení a chystajú sa na zaujímavý projekt, keď chcú dažďovú vodu použiť na zavlažovanie plánovaného ekologického parku. „Pripravujeme aj vodozádržné opatrenia, pretože dopady klimatickej zmeny zrejme neobídu ani náš región. Ako príklad uvedieme projekt, ktorý máme spracovaný na revitalizáciu plochy medzi mestským úradom, domom kultúry a poštou. Cieľom spracovanej štúdie je vytvoriť nový, príjemný zelený parčík, ktorý bude zavlažovaný práve dažďovou vodou, zachytenou zo strechy mestského úradu,“ povedala hovorkyňa mesta Dubnica nad Váhom Veronika Valuchová. Dažďová voda zo strechy úradu a z priľahlých chodníkov bude zhromažďovaná v podzemnej nádrži. Z nej budú následne zavlažovať zeleň. Termín realizácie projektu bude záležať od termínu vyhlásenia výzvy a pridelenia finančných prostriedkov. 

Vodu chcú zadržiavať aj v Prievidzi

Mesto Prievidza sa rovnako uchádza o nenávratný finančný príspevok na realizáciu vodozádržných opatrení. Tie majú oživiť priestor Mestského parku aj plochu Mierového námestia. Aktuálne je žiadosť mesta v procese odborného hodnotenia. „Zámerom je stavebná úprava existujúcich komunikácií pre peších, pozostávajúca z odstránenia nepriepustného asfaltového krytu. Nový kryt chodníkov by bol realizovaný z vodopriepustného betónu. Niektoré chodníky by boli zrušené a nahradené zeleňou,“ povedal hovorca primátorky mesta Michal Ďureje. Ten dodáva, že v mestskom parku chcú zároveň vysadiť parkové rastliny a dažďové vody budú odvádzané do priepustných vrstiev chodníka a podložia. Na námestí sa počíta so stavebnou úpravou pôvodnej kamennej dlažby a dlažby z betónu. „Plocha námestia je v nevyhovujúcom technickom stave,“ dodal M. Ďureje. V rámci revitalizácie by došlo k odstráneniu nepriepustného dlažbového krytu. Celý projekt má stáť viac ako 330-tisíc eur, pričom mesto sa na ňom bude podieľať piatimi percentami. „V ďalšom období tiež plánujeme riešiť odstavné plochy na parkovanie pomocou eko zatrávňovačov. Pri rekonštrukcii chodníkov uprednostníme dlažbu namiesto súvislých asfaltových povrchov. Tak tomu bolo aj v tomto roku, kedy sme napríklad na Bojnickej ceste zrekonštruovali časť povrchu chodníka zámkovou dlažbou,“ uzavrel M. Ďureje. 

Zadržiavať dážď chcú aj obce

Zber dažďovej vody neplánujú len veľké mestá, ale aj malé obce. V Trenčianskej Turnej chceli realizovať vodozádržné opatrenia v hodnote za takmer pol milióna eur. Výzvu na stavebné práce zverejnila obec vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie. Projekt mal byť financovaný z fondov Európskej únie. Starosta obce Peter Mikula však potvrdil, že peniaze sa obci neušli. Plánu zadržiavať dažďovú vodu sa ale obec nevzdáva. „Určite ideme ďalej a budeme skúšať zohnať finančné prostriedky z iných zdrojov,“ povedal starosta obce. Výsledkom majú byť dažďové nádrže. Voda do nich sa bude odvádzať zo striech domov, stekať bude do dažďovej kanalizácie a následne poputuje do nádrží. Okrem toho v obci plánujú zrušiť pôvodné asfaltové povrchy parkovísk a chodníkov a nahradiť ich plochami z polovegetačných zatrávňovacích tvárnic. Nepriepustné a menej priepustné povrchy vymenia za zelené plochy zadržiavajúce zrážkovú vodu.

Dažďová voda je budúcnosť

„Zber dažďovej vody je a do budúcna bude dôležitým procesom na ochranu a tvorbu životného prostredia a taktiež bude dôležité vrátiť dažďovú vodu do jej prirodzeného kolobehu,“ konštatuje hovorca Združenia miesta a obcí Slovenska Michal Kaliňák. Ten vraví, že obce a mestá môžu požiadať o dotáciu z Environmentálneho fondu. Môžu realizovať projekty nielen na zachytávanie dažďovej vody, ale aj na jej ďalšie využitie. Tým môže byť následné ochladzovanie miest, dočasné jazierka, podzemné nádrže s dažďovou vodou, z ktorých sa bude polievať okolitá zeleň v čase sucha. Nevýhodou však momentálne je, že takéto opatrenia sú veľmi drahé. „Technológie na zachytávanie dažďovej vody sú nákladné. Návratnosť investície sa v odborných literatúrach uvádza od 13 do 30 rokov,“ uzavrel Kaliňák. Aj vďaka nákladnosti si preto nemôžu obce a mestá dovoliť financovať takéto opatrenia sami bez dotácie z iných zdrojov. K tým sa však zase nedostane každý. 

Tatiana Michalková

Komentáre

Tipy a podnety