Krutá minulosť Trenčína, na hranici upálili za bosoráctvo matku s dcérou – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

V Štátnom archíve sa nachádzajú informácie k čarodejníckym procesom

Krutá minulosť Trenčína, na hranici upálili za bosoráctvo matku s dcérou

TRENČÍN – Ani mesto Trenčín neobišla v minulosti vlna procesov s čarodejnicami. V Štátnom archíve v Trenčíne uchovávajú dokumenty z roku 1665, ktoré dokazujú, že tu upálili niekoľko domnelých bosoriek. 

Dušičkový čas prináša aj príbehy z histórie, ktoré naháňajú hrôzu. V Štátnom archíve v Trenčíne sa zachovalo viacero záznamov z mestských protokolov, ktoré dokazujú, že v meste sa konalo hneď niekoľko procesov, ktoré skončili smrťou nevinných žien. Za 16. a 17. storočie sa zachovalo 29 záznamov o procesoch s čarodejnicami v Trenčíne. „Najviac upálených žien ale bolo v Nemecku, predpokladá sa, že v celej Európe bolo približne 50-tisíc procesov, z čoho asi polovica bola v Nemecku. Vtedy rozlišovali dva druhy čarodejníc. Jedny obviňovali z toho, že spávajú s diablom, to boli nočné bosorky. Klasické čarodejnice zas varili maste, alebo liečili,“ vysvetľuje riaditeľ trenčianskeho Štátneho archívu Peter Brindza. 

Na hranici skončila matka aj dcéra

V Trenčíne uchovávajú poriadne hrubú zložku s takýmito vzácnymi dokumentmi. V jednom sa píše, že dve ženy – matku s dcérou – obžaloval mestský „fiškál“, dnešný právnik. V záznamoch je vyslovene napísané, že ide o spor vo veci mágie. „Jedná sa o dokumenty najmä zo 17. storočia. V našom archíve máme doklady, v ktorých je najstarší takýto proces zachytený z roku 1603. Obsažnejšie sú však až z rokov 1665 a 1666. Tie sa týkajú matky s dcérou, Kataríny a Zuzany Lastovicových,“ hovorí P. Brindza. Podľa neho bola za bosoráctvo najskôr odsúdená matka Zuzana Lastovicová 23. júna 1665. Pred nespravodlivosťou však neunikla ani jej dcéra. O rok neskôr upálili na hranici aj dcéru Katku za to, že po smrti matky vraj neprestala s čarovaním, pripravovala čarodejné nápoje a vešala ich do komína. „Obe, matka i dcéra, boli obvinené z toho, že sú čarodejnice, že vyrábajú maste, liečia a zaklínajú. Preto boli proti nim vedené procesy, usvedčili ich a odsúdili,“ približuje P. Brindza. Ženy najskôr mučili zrejme v budove dnešného Mestského úradu v Trenčíne, vykrúcali im prsty, vytrhávali nechty. Vzápätí nasledovala skúška vodou. „Zviazali ich, položili do hlbokej vody, teda zrejme do Váhu, a pokiaľ ich voda neprijala, mučili ich, upálili a keď ich voda prijala, tak sa nevynorili,“ hovorí P. Brindza. Matku ani dcéru voda podľa zachovaných dokumentov neprijala, pretože existujú záznamy o ich následnom upálení.

Čarodejnice hľadali aj v okolí mesta 

Zaujímavosťou je, že v Trenčíne nesúdili len obyvateľky mesta, ale aj ženy z okolitých obcí. V záznamoch sa píše o prípade Mariány Lobodášovej z Dolnej Súče. Tá vraj chytila krta, vypitvala ho, usušila srdce, to dala zjesť krave, aby nekopala a lepšie dojila. K tomu sa aj priznala, ale tvrdila, že tým nikomu neuškodila, len pomohla zvieraťu. Vravela, že zvieratá majú podľa Biblie slúžiť človeku. Ostatné obvinenia, že zvoláva netopierov, vylieva čarodejné nápoje na cestu a stýka sa s inou čarodejnicou, popierala. Sudcovia nemali istotu v otázke jej viny, preto sa rozhodli podrobiť ju skúške vodou. Mariána Lobodášová sa neponorila, preto ju upálili. V mestských účtov je doklad, že kat dostal odmenu za jej upálenie až 40 zlatých, čo bolo výkupné za hlavu. Skúške vodou bola podrobená aj Zuzana Novotná, ktorú obvinili, že v koryte, kde sa miesil chlieb, umyla nejaké dievča. Takisto sa neponorila a bola upálená. V Trenčíne však upálili ako prvú čarodejnicu Zuzanu Košíkovú z Veľkej Biteše na Morave. „Podľa záznamov liala vosk, veštila. Ona tvrdila, že túto múdrosť získala od Boha, čo jej len priťažilo, pretože ju k tomu všetkému obvinili aj z bohorúhačstva. Predtým bola podrobená mučeniu, aby prezradila spolupáchateľky. Skutočne vymenovala ďalšie osoby, ktoré boli následne tiež odsúdené,“ povedal P. Brindza. Dňa 23. júna boli spolu upálené na hranici Zuzana Lastovicová a Zuzana Bobková. Stačilo k tomu svedectvo mučenej ženy a svedectvá „očitých“ svedkov.  

Čím viac čarodejníc, tým vyššia odmena

Mučiť aj upáliť čarodejnice bolo prácou mestského kata. Ten v čase pokoja, keď mu práve v žalári nesedeli previnilci, robil v meste čo sa dalo. Väčšinou šlo o práce, ktorým sa iní ľudia vyhýbali. „Kat mal upaľovanie skôr ako pridruženú činnosť. V čase kľudu napríklad odchytával túlavých psov, zabezpečoval mestský poriadok, na starosti mal skôr podradnejšie práce. Keď bolo treba niekoho mučiť či obesiť, vtedy vykonával takúto činnosť. Za upálenie čarodejnice v Trenčíne bral 3 až 4 zlaté. Keď ju len vybičoval, vyšibal prútom a vyhnal z mesta, tak za to dostal jeden zlatý,“ hovorí P. Brindza. Mestský kat nebol navyše platený mesačne, ale dostával výplatu len za vykonanú prácu. Platilo tak, že čím viac bolo procesov, tým viac peňazí dostával. 

Tatiana Michalková

Komentáre

Tipy a podnety