V pivnici MsÚ v Považskej Bystrici sa skrýval poklad – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Vzácne obrazy Imra Weinera-Kráľa mesto ukáže aj ľuďom

V pivnici MsÚ v Považskej Bystrici sa skrýval poklad

POVAŽSKÁ BYSTRICA – Stratený poklad si všimla v pivnici mestského úradu v Považskej Bystrici jeho zamestnankyňa. Hodnota obrazov Imra Weinera – Kráľa sa pohybuje v desiatkach tisíc eur.

Tieto vzácne diela objavili v pivnici mestského úradu

Na diela významného umelca, rodáka z Považskej Bystrice, natrafila náhodou pracovníčka Mestského úradu v Považskej Bystrici. Tej sa na prvý pohľad zdalo, že môže ísť o diela jedného z  najvýznamnejších predstaviteľov medzivojnového surrealizmu. „Obrazy som si všimla v miestnosti upratovačiek, keď boli pootvorené dvere. Videla som motívy len matne, no ihneď sa mi zdalo, že to môže byť Imro Weiner-Kráľ. Niekoľkokrát som písala o jeho živote a diele, každoročne chodím na udeľovanie Ceny Imra Weinera-Kráľa do Bratislavy, poznám jeho obrazy, a tak mi to nedalo. Raz som sa pani upratovačky spýtala, či si môžem obrazy pozrieť zblízka a odfotiť. Odborníci mi hneď povedali, že ide o originály,“ povedala nálezkyňa Miluša Kollárová. Svoj objav hneď oznámila primátorovi mesta Karolovi Janasovi, a ten ich nariadil z pivnice vyniesť. „Zaslúžia si dôstojné miesto. Veľmi ma teší, že opäť uzreli svetlo sveta,“ povedala M. Kollárová. Jej slová potvrdil aj primátor mesta. „V pivnici úradu majú pani upratovačky miestnosť, ktorá kedysi slúžila ako rozmnožovňa tlačovín. Ani sme nevedeli, čo sa za jej dverami ukrýva,“ povedal primátor mesta Karol Janas. 

Obrazy našli tri

V pivnici sa skrývali dve diela, onedlho však objavili aj tretí obraz. „O tomto vzácnom objave som informoval vedúcich pracovníkov aj na porade. Upozornil som ich, že to nemusia byť jediné obrazy Weinera-Kráľa, ktoré sa tu ukrývajú. Hneď v ten deň sa našiel v školskom sklade ďalší. Jeden znázorňuje rodinu a dva sú pravdepodobne z čias oslobodenia Považskej Bystrice,“ doplnil K. Janas. Pravosť obrazov potvrdili aj znalci života a diela tohto významného maliara. Znalecké posudky už má mesto dohodnuté s kunsthistoričkou Dagmar Kudoláni Smenskou. Následne chcú obrazy zaradiť do majetku mesta. Dielo, na ktorom je vyobrazený muž, žena a dieťa, vystaví mesto v galérii, a to na výstave, ktorú pripravuje pri príležitosti 120. výročia narodenia Imra Weinera-Kráľa. „Je to zvláštna symbolika, že sa dlhé roky obrazy ukrývali pred svetom a teraz, keď je takéto významné výročie, opäť uzreli svetlo sveta,“ zdôraznil primátor. Diela mal mestu kedysi darovať samotný umelec. Koľko presne ich bolo, nie je známe. Už v minulosti sa však našli pri inventarizácii jeho akvarely. Nachádzali sa v starom trezore, ktorý sa roky nepoužíval. Tie mesto z trezora vytiahlo, zachránilo a onedlho budú mať možno obdivovať ich aj jeho obyvatelia. Väčšiu časť z nich mesto predstaví ľuďom na výstave Spomienky na Považskú Bystricu.

Imro Weiner – Kráľ

Imro Weiner – Kráľ bol významný slovenský maliar a grafik. Išlo o najvýznamnejšieho predstaviteľa slovenského výtvarného nadrealizmu a secesného expresionizmu. Narodil sa 26. októbra 1901 v Považskej Bystrici a zomrel 11. augusta 1978 v Bratislave. V roku 1938 sa rozhodol emigrovať do Paríža, kde sa zapojil do protifašistického odboja. V roku 1950 ho z Paríža vyhostili. Potom žil krátko v Prahe, v Považskej Bystrici a napokon zakotvil v Bratislave. Vo svojich dielach zachytával za pomoci snových symbolov život na slovenskom vidieku.

Extrémne drahé obrazy

Weinerove-Kráľove obrazy sú mimoriadne cenné a to nielen po umeleckej, ale aj po finančnej stránke. Ide doslova o poklad, keďže obrazy tohto umelca môžu dosiahnuť až hodnotu menšieho bytu. Jeden z nich, nazvaný Stredoveká dáma, sa stal najdrahšie predaným dielom Aukcie súčasného umenia. Dielo jedného z najoriginálnejších maliarov 20. storočia získal nový majiteľ za neuveriteľných 43 200 eur. Ide teda o tretie najdrahšie predané dielo autora na Slovensku a v Českej republike.  

V Bystrici na umelca nezabúdajú

Už onedlho, 26. októbra, si mesto Považská Bystrica pripomenie 120. výročie narodenia svojho významného rodáka Weinera-Kráľa. Od 1. októbra je v centrálnej mestskej zóne nainštalovaná výstava venovaná umelcovi. Obsahuje snímky akvarelov, ktoré sú v depozite mesta. Tie zachytávajú nielen miesta, ktoré mal Weiner-Kráľ v Považskej Bystrici najradšej, ale aj rozvoj a výstavbu jeho rodného mesta. Okrem výstavy v centrálnej mestskej zóne mesto v spolupráci so Spolkom Imra Weinera-Kráľa, Vlastivedným múzeom a galériou pripravuje aj ďalšiu. Vystavené budú originály diel, ktoré sú v zbierkovom depozite mesta a múzea. „Unikátom bude obraz Marikovská matka s dieťaťom. Okrem neho budú vystavené aj ďalšie skvosty, zamerané najmä na Považskú Bystricu a okolie,“ povedala Michaela Haladejová z oddelenia komunikácie Mestského úradu v Považskej Bystrici. 

Tatiana Michalková

foto – Mesto Považská Bystrica

Komentáre

Tipy a podnety