Mesto Bánovce nad Bebravou si odmieta prevziať most vedúci odnikiaľ nikam – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Vedie z jednej poľnej cesty na druhú

Mesto Bánovce nad Bebravou si odmieta prevziať most vedúci odnikiaľ nikam

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Kuriózny súdny spor rieši Okresný súd v Bánovciach nad Bebravou. Most vedúci odnikiaľ nikam nechce mesto, ani staviteľ, ktorým je Národná diaľničná spoločnosť.

Takýto súdny spor tu už raz bol. Viedla ho obec Dolné Naštice, ktorá bola žalobcom. Žalovala Národnú diaľničnú spoločnosť za to, že im chcela odovzdať horúci zemiak v podobe nechceného mosta. Ten vystavali diaľničiari pri budovaní rýchlostnej cesty R2 – Ruskovce – Pravotice. Cesta z mosta a na most však končila v poli a autá po ňom premávať nemohli. V tomto prípade zvíťazil David nad Goliášom a okresný súd dal za pravdu malej obci pred gigantickou spoločnosťou. Diaľničiari sa však nevzdali a rozhodnutie súdu tak nie je právoplatné, ale bude sa ním ešte zaoberať odvolací súd. 

Nechcené mosty

Mosty na trase R2 – Ruskovce – Pravotice sú dva. Jeden chcú diaľničiari odovzdať Dolným Našticiam, druhý Bánovciam nad Bebravou. Oba mosty sú však nevyužívané. Ústia na poľnej ceste, ktorou auto neprejde, vedú tak doslova odnikiaľ nikam.

Rovnaký problém ako Dolné Naštice preto rieši aj mesto Bánovce nad Bebravou. Aj im chcú diaľničiari odovzdať do užívania most, ktorý je úplne zbytočný. „Mesto v žiadnom prípade nemôže na seba prevziať záväzok udržiavať most, ktorý vedie odnikiaľ nikam, z jednej poľnej cesty na druhú. Pokiaľ by sme tento most prevzali, museli by sme sa starať o letnú aj zimnú údržbu a byť zodpovední za všetko, čo sa v tejto lokalite udeje. Prístupové cesty k mostu nepatria mestu Bánovce nad Bebravou. Aby sme mohli vykonávať predpísanú údržbu, museli by sme využívať cudzie pozemky,“ povedala primátorka mesta Bánovce nad Bebravou Rudolfa Novotná. Zmluvu s diaľničiarmi podpísalo bývalé vedenie mesta, súčasné sa s ňou však nestotožňuje a bude bojovať o to, aby most nemuselo prevziať. 

Rozhodnúť musí súd

Bizarný spor tak musí vyriešiť súd. Ten v prípade Bánoviec nad Bebravou začal riešiť uplynulý týždeň. „V súčasnom súdnom spore vedenom pred Okresným súdom Bánovce nad Bebravou sa Národná diaľničná spoločnosť domáha splnenia zákonnej povinnosti mesta bezodplatne prevziať vyvolané úpravy – most na preložke poľných ciest. Ten bol vybudovaný v dôsledku výstavby rýchlostnej cesty R2 Ruskovce – Pravotice,“ povedala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková. Dodala, že Národná diaľničná spoločnosť postupovala pri vybudovaní mosta v súlade s cestným zákonom. „Mesto Bánovce nad Bebravou v minulosti uzatvorilo s Národnou diaľničnou spoločnosťou Zmluvu o uzatvorení budúcej zmluvy o odovzdaní a prevzatí objektov vyvolaných investícií do správy a prevádzky,“ zdôraznila E. Žgravčáková. Podľa právnej zástupkyne Národnej diaľničnej spoločnosti sa ešte pred podaním žaloby snažili spor mimosúdne vyrovnať. „Zo začiatku mesto uviedlo, že prevedie vyvolané investície do svojho majetku pod podmienkou, že predložíme technickú a právnu dokumentáciu, čo sme aj urobili. Následne, bez ďalšieho vysvetlenia, investíciu žalobca odmietol prevziať,“ povedala právna zástupkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti na súde. Tá dodáva, že podľa zákona diaľničiari objekt nemôžu mať vo svojej správe. „Ak mesto dobrovoľne nepristúpi k prevzatiu, musíme pokračovať v predmetnom súdnom konaní,“ uzavrela právna zástupkyňa. 

Naštice aj vyhrali, aj nie

Oba mosty stoja nad obchvatom Bánoviec nad Bebravou od roku 2015. Obchvat odovzdali diaľničiari do užívania o rok neskôr. Cesta bola spolufinancovaná zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Meria desať kilometrov. Stavali ju tri roky.  Motoristom ušetril obchvat čas približne 4 minúty. Ponad cestu vedú mosty, ktoré končia v poli. Ako prvá si most vedúci z jednej zablatenej poľnej cesty na druhú, ktorý sa nachádza len kúsok od toho bánovského, odmietla prevziať obec Naštice. Národná diaľničná spoločnosť preto od maličkej obce pôvodne žiadala náhradu škody vo výške 683 295 eur. Deň pred súdom si to však rozmyslela. Obec povedala rázne nie a na súde prekvapujúco nad gigantom uspela. Veľká firma stroskotala na zdanlivej maličkosti. Aj keď vedenie obce pôvodne podpísalo zmluvu o budúcej zmluve, v ktorej sa zaviazalo, že most preberie, tá nebola zverejnená v centrálnom registri zmlúv, čo vyplýva zo zákona. Na zmluvu preto súd hľadel tak, akoby ani neexistovala. Hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák nazval naštický most horúcim zemiakom. „Samospráva sa pochopiteľne obáva prebratia mosta, ktorý by v praxi mohol spôsobiť výrazné výdavky, prípadne aj ekonomickú nestabilitu obce,“ skonštatoval M. Kaliňák.

Tatiana Michalková

Komentáre

Tipy a podnety