Lesníci, mestá i obce sa obávajú novely zákona o ochrane prírody – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Reforma národných parkoch vyvoláva zdesenie

Lesníci, mestá i obce sa obávajú novely zákona o ochrane prírody

TRENČIANSKY KRAJ – Pripravovaná novela zákona desí lesníkov, starostov, primátorov aj bežných ľudí. Chystajú sa ďalšie protesty.

Ide o reformu národných parkov. Podľa nej sa majú pozemky v treťom a vyššom stupni ochrany presunúť pod správu štátu. Návrh zákona o ochrane prírody a krajiny prešiel v lete prvým čítaním v parlamente. Už v októbri má prejsť druhým čítaním. Medzi ľuďmi vyvolal zdesenie, čo vyvrcholilo sériou protestných akcií, ktoré rozhodne nekončia. Návrh sa týka aj Trenčianskeho kraja, konkrétne chráneného územia Strážovské vrchy. 

Nešťastný poslanecký návrh?

Podľa Milana Ovseníka, predsedu Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, ide o poslaneckú novelu zákona, týkajúcu sa transformácie národných parkov a chránených oblastí Ministerstva životného prostredia. „Je to nešťastný poslanecký návrh, na ktorý stačí určitý počet poslancov, aby novelizovali niektoré paragrafy. Vládny zákon, ktorý by ale komplexne riešil reformu, pripravený nie je,“ upozorňuje M. Ovseník. Súhlasí s tým, že Slovensko nevyhnutne potrebuje reformu chránených území. Chránené územie ale zaberá takmer polovicu Slovenska, preto by sa podľa neho mala táto problematika riešiť komplexne, mala by byť diskutovaná s odborníkmi, s lesníkmi, a to postupným spôsobom a za okrúhlym stolom.

Množstvo pripomienok

Na základe týchto námietok sa uskutočnilo deväť stretnutí, kde sa politici dozvedeli o nevôli ľudí. Bolo podaných 135 pripomienok, pričom samotní lesníci predložili hromadné pripomienky podpísané minimálne päťsto ľuďmi. „Poslanecký návrh má ísť na októbrovej schôdzi do druhého čítania, pričom sa pripravuje pozmeňujúci návrh, o ktorom zase nikto nič nevie. Netušíme, akým spôsobom boli vyhodnotené naše pripomienky,“ dodáva M. Ovseník. Lesníci sa zmeny obávajú. „Znamená to, že akákoľvek pôda, ktorá bude v akomkoľvek chránenom území, má prejsť celá pod štátnu ochranu prírody, ktorá má približne 350 zamestnancov,“ upozorňuje M. Ovseník. Podľa neho je základným cieľom Národného parku ponechať minimálne tri štvrtiny územia na prírodné procesy. „Na Slovensku máme deväť národných parkov, 70-tisíc hektárov. To je obrovské územie,“ hovorí Ovseník a dodáva, že lesníci sa obávajú, že po novom tam, kde sa kosilo, sa viac kosiť nebude môcť. Tam, kde sa pásol dobytok, to už nebude možné. „Mala by tam byť symbióza miestneho človeka, ktorý obhospodaruje, udržiava krajinu pre mestské obyvateľstvo, ktoré si príde na víkend oddýchnuť do krásnej udržiavanej krajiny, dá si tam syr od ovce, ktorú vidí na stráni. Zakúri si v krbe drevom, ktoré je lokálne, nie dovezené. Takto by mohla táto krajina fungovať,“ hovorí Ovseník. Dodáva, že v Trenčianskom kraji sa tento návrh dotýka chráneného územia Strážovské vrchy. Podľa neho musia byť teraz aktívni starostovia s miestnymi ľuďmi, aby sa im nestalo, že zrazu nebudú môcť na lúkach nad obcou kosiť, nebudú si môcť pozemky oplotiť, pretože im to zákon zakáže.

Ministerstvo označilo obavy za lži 

Ministerstvo životného prostredia so Slovenskou akadémiou vied označilo protesty za šírenie lží o reforme národných parkov. „Odsudzujeme šírenie skreslených informácií a manipuláciu verejnej mienky rôznymi záujmovými skupinami a politickými predstaviteľmi, ktoré znevažujú dobrý úmysel zjednotiť ochranu prírody pod gesciu jedného ministerstva,“ reaguje tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia. „Reforma národných parkov sa podľa neho v skutočnosti týka len 18 percent súčasnej rozlohy Lesov Slovenskej republiky. Cieľom je znížiť ťažbu dreva odhadom o 20 až 30 percent. Rezort súčasne počíta s posilnením mäkších foriem turistického ruchu,“ tvrdí rezort a vyvracia tiež obavy lesníkov, že vďaka novele sa bude zver nekontrolovateľne množiť a spôsobovať škody. „Ide o strašenie nepravdivou predstavou. Nikto neplánuje zmeniť celé získané územie do bezzásahového režimu,“ oponuje ministerstvo. 

ZMOS návrh zákona odmieta

„Združenie miest a obcí Slovenska odmieta návrh zákona ako celok,“ povedal hovorca združenia Michal Kaliňák. V návrhu zákona sa počíta s prevodom pozemkov, ktoré sú vo vlastníctve štátu v národných parkoch a chránených územiach, do správy organizácie ochrany prírody a krajiny a rozšírením zóny „A“ národných parkov. „Podľa textu návrhu zákona sa to týka nielen pozemkov v piatom stupni ochrany v národných parkoch, ale všetkých pozemkov v chránených územiach a ich ochranných pásmach,“ vysvetľuje M. Kaliňák. Dotknuté teda majú byť aj budovy a hnuteľný majetok na týchto pozemkoch. Podľa združenia bude mať návrh negatívny vplyv na výpadok daní z nehnuteľností, podielových daní, bude znamenať zníženie zamestnanosti v jednotlivých regiónoch Slovenska, zhoršenie sociálnych pomerov, obhospodarovania s majetkom štátu aj zhoršenie podnikateľského prostredia. „Návrh zákona považujeme za nepremyslený, unáhlený krok,“ uzavrel M. Kaliňák. 

Tatiana Michalková

Komentáre

Tipy a podnety