Kríže kedysi zdobili krížne cesty, dnes prežívajú vďaka ľuďom – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Ich história siaha do dávnej minulosti

Kríže kedysi zdobili krížne cesty, dnes prežívajú vďaka ľuďom

TRENČIANSKY KRAJ – Sú takmer neviditeľné. Málokto sa dnes pri nich pristaví a venuje im pohľad. Kríže pri cestách však kedysi mali veľký význam.

Takýchto, zväčša kamenných krížov, je na Slovensku rok od roka menej. Zvyčajne ich ohlodá zub času, alebo ustúpia novej výstavbe, a to aj napriek tomu, že každý z nich má vlastný silný príbeh. Takýto príbeh má aj kríž, ktorý stojí na rozmedzí Trenčína a miestnej časti Kubrá. O kamenný kríž z roku 1876 sa stará dôchodkyňa Štefánia Skoupová. 

Stojí na niekdajšej krížnej ceste

Kamenný kríž stojí na niekdajšej krížnej ceste na križovatke ulíc Kubranská a Súvoz. „Jeho predchodcom bol na tomto mieste stojaci drevený kríž, ktorý patril k tým postaveným za Márie Terézie po roku 1776,“ objasnila M. Soukupová jeho históriu. V latinskom dokumente z 10. júla 1876 sa uvádza, že nový kamenný kríž stojí na mieste už zrúteného dreveného. „Uvádza sa na ňom, že obyvatelia obce Kubrá ho postavili k cti Spasiteľa sveta, vedľa poľnej cesty do Trenčína. Aby tento svätý kríž vždy v dobrom a slušnom stave udržiavaný bol,“ hovorí M. Soukupová. V priebehu rokov v okolí postavili bytovky, vyrástli tu veľké firmy. Staré košaté lipy, ktoré stáli okolo kríža, už zničili víchrice, ale kríž tu stojí stále. Ľudia pred dvadsiatimi rokmi vyzbierali peniaze a dali ho opraviť, dnes si už ale opäť pýta rekonštrukciu. Na to však ľudia peniaze nemajú.

Každý kríž má svoj príbeh

Krížov, ako je ten trenčiansky, je na Slovensku mnoho. Miznú však rýchlym tempom. Ak sa o ne nestarajú nadšenci, zväčša ich zničí zub času. „Tradícia stavania krížov pri cestách je veľmi stará. Na našom území siaha až do čias, keď sa tu postupne etablovalo kresťanstvo, čiže ku koncu 8. a začiatku 9. storočia. Tradícia pokračovala v stredoveku. Kríže sa stavali na kopcoch, pod ktorými viedli obchodné cesty. Boli znakom kresťanstva, boli posvätené a ľudia verili, že chránia kupcov na cestách. Ľudia šli z jarmokov, vracali sa do svojich príbytkov. Význam bol tiež racionálny, keďže cesty neboli osvetlené a nástrah tu bolo mnoho, od prepadnutia až po úraz, nebezpečenstvo na ceste vždy hrozilo. Preto bol význam krížov tiež ten, že ľudia sa pri nich zastavili, pomodlili, načerpali silu a šli ďalej,“ vysvetľuje etnologička Katarína Nádaská. Kríže sa stavali najprv z dreva, neskôr z kameňa. Táto tradícia však dnes pomaly vymiera. „V minulosti sa o ne starali celé generácie ľudí, obce, mestá, urbár. Potom prišla éra socializmu, keď kríže neboli veľmi v móde a veľa sa ich zničilo. Po roku 1989 sa – či už obce, alebo súkromné osoby – začali opäť zaujímať o obnovu tých krížov, ktoré sa zachovali. Toto môže byť aj príklad kríža v Trenčíne, kedy sa ľudia, kým boli v mladšom veku, oň starali, ale teraz, keď už sú starší a nemajú na to peniaze, už je to ťažšie zvládnuť. Je to škoda, pretože poväčšinou majú krásnu históriu, nádherný príbeh, sú to pamiatky drobnej sakrálnej architektúry, ktoré nám zostali,“ uzavrela K. Nádaská. 

Nemajú svojho pána

Nešťastím drobnej sakrálnej architektúry, akou sú kríže na krížnych cestách je, že zväčša nemajú svojho pána. Ten v Trenčíne nepatrí mestu, ale cirkvi, podobne je to aj v iných mestách. V mnohých ani netušia, kto je ich vlastníkom. Drobné kríže preto čaká zväčša smutný osud, pohltí ich zub času. „Toto je daň za všetko, čo bolo pred rokom 1989, keď cirkev musela zostať spoločensky v tieni a objem kultúrneho, duchovného, pamiatkového zoznamu zostal u nich, alebo bez priznania majiteľa,“ povedal hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák. Podľa neho sa za tridsať rokov nespravila inventúra takéhoto kultúrneho dedičstva možno aj preto, aby sa nemusel vytvárať finančný balík na jeho obnovu. “Tým, že sme otočili hlavu od problému, sme ho nevyriešili, akurát máme pocit, že ho vyriešime tým, že posledný kríž sa rozsype a bude po probléme,“ uzavrel M. Kaliňák.

Tatiana Michalková

Komentáre

Tipy a podnety