V Trenčianskom kraji stúpla účasť na lyžiarskych kurzoch dvojnásobne – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Archivovaný článok

V Trenčianskom kraji stúpla účasť na lyžiarskych kurzoch dvojnásobne

Považskobystrický okres sa stal v poradí už tretím okresom v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK), ktorý navštívil predseda vlády SR Robert Fico. Hlavnou témou výjazdu bolo zhodnotenie významu lyžiarskych kurzov, určených pre žiakov základných a stredných škôl (ZŠ a SŠ), ktoré sa realizujú s podporou štátu, a ich dopad na cestovný ruch.

V úvode svojej návštevy zamieril premiér Slovenskej republiky Robert Fico do areálu lyžiarskeho strediska Ski Čertov Javorníky v Lazoch pod Makytou, kde sa stretol a diskutoval so študentmi Strednej priemyselnej školy (SPŠ) z Dubnice nad Váhom v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK a majiteľmi penziónov, reštaurácií a rekreačných chát. Témou jednotlivých rozhovorov bolo bilancovanie projektu podpory cestovného ruchu, ktorý vláda SR spustila v rámci sociálneho balíčka v roku 2015. Podstatou opatrenia je poskytnutie príspevku v hodnote 150 eur konkrétnemu žiakovi ZŠ alebo SŠ na lyžiarsky výcvik. „Príspevok na jedného žiaka, študenta činí 150 eur, čo dnes umožňuje školám, aby organizovali pre študentov týždenné lyžiarske kurzy s plnou úhradou nákladov spojených s ubytovaním, stravovaním, cestovaním a dokonca aj lyžiarskym lístkom. Študenti spoločne s riaditeľom školy mi potvrdili, že kým pred zavedením tohto opatrenia chodilo na lyžiarsky kurz približne jedna tretina študentov, tak dnes je to prakticky 100% študentov na konkrétnej škole. Toto opatrenie je potrebné vnímať sociálne, pretože máme záujem, aby každý žiak bez rozdielu absolvoval lyžiarsky výcvik. Zároveň je to aj ekonomický projekt, pretože významne podporuje penzióny, hotely, reštaurácie a lyžiarske strediská,“ uviedol na tlačovej besede predseda vlády SR Robert Fico.

V Trenčianskom kraji stúpla účasť na lyžiarskych kurzoch dvojnásobne

V roku 2016 využilo možnosť získať finančný príspevok na lyžiarsky zájazd 75 000 študentov, čo je v priemere za 4 noci – 300 000 prenocovaní. V roku 2017 sa počet študentov, ktorí využijú tento mechanizmus zvýšil na 88 400. Tento dotačný systém stál štát v roku 2016 – cez 10 miliónov eur a v roku 2017 sa odhaduje suma nákladov na takmer 13 mil. eur, keďže stúpol počet žiakov a študentov. Projekt podpory cestovného ruchu má širokospektrálny a dlhodobý charakter. Ako uviedla generálna riaditeľka sekcie cestovného ruchu Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) Ivana Magátová, jednotlivé lyžiarske strediská zaznamenali po zavedení tohto opatrenia nárast tržieb od 30% do 75%. Ďalší rozmer opatrenia je výchova potenciálnych budúcich klientov, ktorí sa budú do regiónu opätovne vracať.

V Trenčianskom kraji stúpla účasť na lyžiarskych kurzoch dvojnásobne

Ako sa toto opatrenie dotýka Trenčianskeho kraja priblížil jeho župan Jaroslav Baška: „My sme si dali vypracovať taktiež podrobné analýzy zo stredných škôl v našej zriaďovateľskej pôsobnosti a tie čísla sú ohromujúce. Keď sme si porovnali, koľko študentov chodilo na lyžiarske kurzy pred tým, než sa zaviedlo toto opatrenie a po jeho zavedení, tak účasti na lyžiarskych kurzoch stúpli dvojnásobne. Som veľmi rád, že sa to dotýka aj menších lyžiarskych stredísk, pretože náš kraj sa nemôže porovnávať s Donovalmi alebo Vysokými Tatrami. Prevádzkari vlekov a penziónov sami povedali, že za posledné dva roky majú väčšiu vyťaženosť a dokážu si viac zarobiť.“ Návštevy lyžiarskeho kurzu v areáli Ski Čertov Javorníky sa zúčastnili aj poslanci Zastupiteľstva TSK (Z TSK) a riaditeľ SPŠ Dubnica nad Váhom Pavol Bagin a Milan Panáček.

Zasnežené Javorníky vystriedal premiér Slovenskej republiky v spoločnosti predsedu TSK Jaroslava Bašku a poslanca Z TSK Milana Panáčka za výrobné haly spoločností Dongil Rubber Belt a Seoyon E-HWA Automotive Slovakia, ktoré sídla v Považskej Bystrici. Spomenuté firmy spolupracujú s významnými automobilkami na Slovensku aj v Európe a potvrdzujú, že automobilový priemysel tvorí významnú časť priemyslu SR. Podobne ako v Púchovskom okrese aj v okrese Považská Bystrica začína byť pre firmy problémom nedostatok kvalifikovanej sily. „Pri návštevách jednotlivých podnikov potvrdil dnešný výjazd, že tu chýba pracovná sila. Aj keď nezamestnanosť v okrese Považská Bystrica je viac ako 7%. Myslím si, že tento rok pôjde toto percento rapídne dole. My ako samosprávny kraj môžeme týmto zamestnávateľom ponúknuť, ako zriaďovateľ stredných škôl, systém duálneho vzdelávania, kde vieme pripraviť pre tieto firmy žiakov už počas štúdia na strednej škole,“ uviedol trenčiansky župan Jaroslav Baška.

Poslednou zastávkou delegácie bol Mestský úrad v Považskej Bystrici, kde sa uskutočnila tlačová konferencia pre médiá za účasti premiéra SR Robeta Fica, podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, predsedu TSK Jaroslava Bašku, primátora Považskej Bystrice Karola Janasa, generálnej riaditeľky sekcie cestovného ruchu MDVRR Ivany Magátovej a prezidenta Zväzu cestovného ruchu SR Mareka Harbuľáka.

Zdroj: TS TSK

Komentáre

Tipy a podnety