Nevšedné športové úspechy skromného Trenčana. – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Vysielame naživo
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Archivovaný článok

Nevšedné športové úspechy skromného Trenčana.

Trenčan PhDr. Jaroslav Sámela je členom Slovenského rybárskeho zväzu od roku 1978. Profesiou pôvodne učiteľ, neskôr realizátor viacerých vzdelávacích programov, riaditeľ a konateľ niekoľkých vzdelávacích inštitúcií, bol v roku 2004 jedným zo spoluzakladajúcich členov Klubu prívlače*, rybárskeho občianskeho združenia, kde ako podpredseda pôsobí doteraz. Zároveň pôsobí na Rade Slovenského rybárskeho zväzu ako vedúci sekcie prívlač *.

Trenčan PhDr. Jaroslav Sámela je členom Slovenského rybárskeho zväzu od roku 1978. Profesiou pôvodne učiteľ, neskôr realizátor viacerých vzdelávacích programov, riaditeľ a konateľ niekoľkých vzdelávacích inštitúcií, bol v roku 2004 jedným zo spoluzakladajúcich členov Klubu prívlače*, rybárskeho občianskeho združenia, kde ako podpredseda pôsobí doteraz. Zároveň pôsobí na Rade Slovenského rybárskeho zväzu ako vedúci sekcie prívlač *.

Zameriava sa na lov dravých rýb ako sú napr. pstruhy, šťuky, hlavátky, sumce, zubáče…Tieto loví na blyskáče, voblery a rôzne gumové nástrahy napodobňujúce vodné živočíchy. Pri cestách za rybami navštívil množstvo krajín. Jeho obľúbenou destináciou je Mongolsko, kde ulovil kapitálnych tajmenov ( sibírska hlavátka), šťuky a lenokov.

Nevšedné športové úspechy skromného Trenčana.

Kedy ste začali chytať ryby?

K rybárstvu ma priviedol otec, ktorý je rybár a dá sa teda povedať, že ryby chytám od narodenia. Pamätám si zopár prvých úlovkov, napr. veľkého jalca na čerešňu, keď som mal asi 3-4 roky a s plačom som ho ťahal po brehu, pretože na mňa ceril pažerákové zuby. Prvých ostriežov, karasov, podustvy… na prút bez navijáka. Otec bol a je prevažne kaprár a preto aj moje prvé úlovky boli spojené hlavne s kaprami. Neskôr som začal chytať pstruhy a  táto ryba mi asi najviac prirástla k srdcu. Posledných cca 20 rokov sa venujem hlavne prívlači a lovu dravých rýb.

Aký je Váš najcennejší úlovok?

Vážim si každej ulovenej ryby a podľa toho sa s ňou snažím aj narábať. Ulovil som niekoľko väčších rýb na prívlač napr. sumca 158 cm, hlavátku 131 cm, šťuku amurskú 118 cm, či zubáča 92 cm… Najviac si ale cením 52 cm pstruha uloveného na našom potoku.
… a najnetradičnejší úlovok?

Na prívlač sa už dajú uloviť takmer všetky druhy rýb. Z tých nie práve tradičných sa mi podarilo uloviť napr. kapra, pleskáča, ploticu, lipňa, podustvu či nosáľa. Okrem toho som chytil aj niekoľko starých topánok, drevák, dámskych hygienických potrieb, či pojazdný bicykel :-)))

S akým vybavením momentálne najradšej chytáte?

Mám zopár prútov stavaných na mieru podľa mojich predstáv, ktoré majú cenu hlavne pre mňa. Tento rok sa mi podarilo u nás na riečke Drietomica počas búrky v Kostolnej zabudnúť pri aute jeden z nich a tak aj touto cestou prosím poctivého nálezcu o jeho vrátenie.

…veselá príhoda od vody?

Kurióznych, humorných, ale i vážnych príhod bolo veľa. Napríklad pri čistení koryta Váhu, keď bola spustená voda, sme s mojím kolegom Peťom Zacharom čistili naše obľúbené miesta. Pod cestným mostom sme vtedy vytiahli niekoľko bicyklov. Jeden bol pomerne zachovalý a v taške na kľúče som zbadal pohyb. Na moje prekvapenie v nej bol stočený asi 15-centimetrový sumček.

Pamätám si, keď som na jednej z mojich prvých rybačiek na Poprade s režimom chyť a pusť, zdolával pekného pstruha. Videl som že je chytený iba za kraj za jeden háčik. Tesne pred podberákom, keď som za ním načahoval, vobler vyletel, chytil ma za prst a druhý háčik sa zachytil na sieťke podberáka, do ktorého padol aj pstruh. Keďže sa dosť trepal a ja som bol ,,chytený´´, snažil som sa ho opatrne položiť na zem a z batoha vybrať kliešte, čo sa mi aj po chvíli podarilo. Z diaľky to však mohlo vyzerať, že rybu dávam do podberáka. O chvíľu so ako na potvoru objavila rybárska stráž s otázkou ako sa mi darí? Koľko rýb som už zobral… Bolo mi to čudné, že sa domáci kontrolór na revíry Chyť a pusť, pýta koľko rýb som zobral a tak som mu vysvetlil, že ryby neberiem. Moc tomu neveril, chcel vidieť plecniak, potom gumáky, tičko…Nakoniec som tam stál v trenírkach so spustenými broďákmi. Keď si pozrel meno v lístku a spoznal ma, veľmi sa mi ospravedlňoval, že dostali zaručený tip, že som dával rybu do plecniaka. Vysvetlil som mu, čo sa mi stalo a spolu sme sa na tom zasmiali. Doteraz sme dobrý kamaráti.

Ale zažil som aj vážnejšie situácie. Raz pri vláčení som zachytil asi 10-gramovú hlavičku s twistrom o utrhnutý vlasec. Keďže ja som mal šnúru, vlasec po chvíli praskol a vystrelil moju nástrahu. Tá trafila do brady asi 10 metrov vedľa chytajúceho kaprára sediaceho na stoličke. Padol ako dobre trafený zajac. V okamihu ho zaliala krv z brady. Našťastie zranenie nebolo až také vážne. Čo sa však mohlo stať, keby som ho bol trafil napríklad do oka si nechcem ani predstaviť. Opatrnosti ani na rybách nikdy nie je dosť.

Aká je Vaša obľúbená ryba?

Ako som už spomínal rád lovím pstruhy, hlavátky či sumce. Aj keď v poslednej dobe to už u nás nie je také ružové ako to bývalo. Dobré miesta si treba hľadať a chrániť si ich. Súvisí to s úpravou a reguláciou tokov, budovaním malých elektrární, premnožením predátorov ale aj rozvojom lovu na trhačku, používaním člnov, echolotov, myslením rybárov … Aj preto navštevujem naše revíry bez možnosti privlastniť si úlovok či zahraničné revíry, kde zásahy človeka do prírody nie sú také silné . Som zástancom myšlienky ,,Chyť a pusť ! ´´s rozumom, nejakú tú rybu si počas roka odnesiem aj ja.

Prezraďte nástrahy, bez ktorých by ste nešli na ryby!

Nástrahy prispôsobujem rybám, ktoré idem loviť. Iné nástrahy si zoberiem na pstruhové vody, iné na sumce, či zubáče… Rád chytám na voblery a gumové nástrahy. Na pretekoch je to hlavne rotačka. Konkrétne druhy je asi zbytočné hovoriť, každý by si mal vyskúšať, čo mu sedí a čomu dôveruje.

Ktorá je Vaša vysnívaná rybárska krajina?

Ja som si už svoj rybársky sen splnil a priznám sa, že som si zamiloval Mongolsko. Páči sa mi ich krásna príroda, čisté rieky a pekné úlovky. Ale i ľudia, ktorí tu žijú. Aj tu už ale treba dobre hľadať, aby človek našiel to, po čom túži. Chytal som aj v iných krajinách napr. v Španielsku, Taliansku, Fínsku… Ako hovorí môj kolega toto si nechávam na staré kolená. Rád by som sa ešte pozrel do Kanady alebo na Kamčatku na lososy.

Čo by ste zmenili na rybárčení na Slovensku?

Ak by to bolo možné zmenil by som myslenie ľudí. Najviac mi prekáža arogancia a veľká moc peňazí. Mnohí sa tvária, že im patrí celá rieka. Neberú ohľad na druhých. Predávajú sa pozemky, vytínajú sa stromy, ničia sa prírodné biotopy. Čoraz ťažšie je nájsť prírodný kus rieky či jazera. Ani to málo, čo máme, si nedokážeme zachovať. Mnohí stále nechápu význam revírov Chyť a pusť, ktoré sú zaujímavé nielen pre našich rybárov ale prichádza k nám aj veľa zahraničných. Organizácie, ktoré to pochopili dokážu z toho profitovať. Za úvahu by stála aj úprava zákona a vyhlášky napr. predĺženie lovu na prívlač ( pripadá mi to diskriminačné, keď napr. na mušku sa chytať na kaprových vodách chytať počas jarných mesiacov môže a na prívlač nie), zakázal by som lov na pstruhových vodách na mŕtvu rybku, zaviedol minimálnu mieru nástražnej rybky… Pri násade by som zohľadňoval prirodzené zloženie rybích druhov a nevysádzal iba kapra. Povolil by som mládeži do 10 rokov chytať bezplatne v doprovode rybára….

Čo by ste zmenili v športovej sekcii?

Som pri športovej činnosti od jej vzniku. Čím všetkým sme si prešli, koľko nás to stálo síl, času, financií a obetovania sa na úkor našich rodín asi netreba vysvetľovať. Zdá sa, že cesta ktorú sme zvolili je dobrá a prináša výsledky. Vždy sa dá niečo zlepšovať a skvalitňovať ale treba si zachovať zdravý rozum. Niekedy je menej viac. Radi by sme chytali napr. na pretekoch väčšie ryby ale ak pred pretekmi nie je do rieky daná násada asi by to bola skôr lotéria a nie súťaž. Ak by to bolo možné, zvýšil by som financovanie športovej činnosti a mládeže ako celku. Za posledných 10 rokov pracujeme s rovnakým rozpočtom, pričom pribudli nové sekcie ako prívlač, feeder, množstvo súťaží ( 1. liga, 2. liga, divízia, preteky detí a juniorov, majstrovstvá Slovenska…). žiaľ bez peňazí sa to ani pri najlepšej vôli robiť nedá.

Máte nejaký rybársky tip pre čitateľov Trenčiansky terajšok?

Doprial by som každému rybárovi, aby si splnil svoj sen. Viem, že sa každý nemôže ísť pozrieť napr. do Mongolska. Ale často treba len otvoriť oči a porozhliadnuť sa vo svojom okolí. Často nám tie najväčšie poklady ležia pod nosom, len ich treba nájsť.

Úspechy:

3. miesto družstvá Majstrovstvá sveta 2007, 2 . miesto družstvá Majstrovstvá sveta 2008,

1. miesto družstvá Majstrovstvá sveta 2010, 3. miesto družstvá Majstrovstvá sveta 2011,

2. miesto družstvá Majstrovstvá sveta 2012, 1. miesto družstvá Majstrovstvá sveta 2013,

1. miesto družstvá Majstrovstvá sveta 2014

2. miesto Europatreff 2012

Majster Slovenska jednotlivci 2007, Majster Slovenska jednotlivci 2011, 3. miesto Majstrovstvá Slovenska jednotlivci 2012, , 2. miesto Majstrovstvá Slovenska jednotlivci 2013, Majstrovstvá Slovenska 1. liga družstvá 3.miesto 2006, Majstrovstvá Slovenska 1. liga družstvá 3.miesto 2009, Majstrovstvá Slovenska 1. liga družstvá 2.miesto 2010 , Majstrovstvá Slovenska 1. liga družstvá 3.miesto 2012

* Vysvetlivka:

Prívlač je odvetvie športového rybolovu podobne ako  napríklad známejšie muškárenie alebo lov na plavák. Je ohľaduplné voči rybám a pomerne nenáročné na množstvo vybavenia. Je to aktívny spôsob rybolovu, kedy rybár zväčša nečaká na jednom mieste ale ryby aktívne vyhľadáva, pohybuje sa po rieke alebo jazere. Často býva obutý vo vysokých čižmách a brodí korytom rieky. Tento spôsob lovu si vyžaduje dobré znalosti prírody. Ako nástrahy sa používajú napodobeniny rybiek, hmyzu a iných vodných živočíchov. Sú to rôzne blyskáče, rotačky, voblery ( umelé napodobeniny rybiek), gumové červy…Zväčša sa lovia dravé ryby – pstruhy, šťuky, zubáče, sumce, hlavátky, jalce, ostrieže…Športoví rybári používajú háčiky bez protihrotov, ktoré nepoškodzujú ulovené ryby.

Dôležitý rozdiel je v priamom kontakte s nástrahou a vo včasnom zaseknutí pri zábere, takže ryba má po záseku háčik na okraji tlamy a po spoločnej foto s rybárom môže znova odplávať. Všetky ulovené ryby športoví rybári ryby púšťajú naspäť do vody.

Fotogaléria

Komentáre

Tipy a podnety