V Soblahove sa zišli milovníci turistiky a horolezectva. – Aktuálne správy z Trenčianskeho kraja
Aktuálne počasie
Trenčín
Weather Data Source: Wetter Heute Trenčín
Bánovce nad Bebravou
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Ilava
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Myjava
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Partizánske
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Prievidza
Weather Data Source: Wetter Heute Prievidza
Nové Mesto nad Váhom
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Považská Bystrica
Púchov
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Aktuálne počasie
Weather Data Source: weerbericht morgen Trenčín
Weather for the Following Location: Banovce nad Bebravou map, Slovakia
Weather for the Following Location: Dubnica nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Partizanske map, Slovakia
Weather for the Following Location: Prievidza map, Slovakia
Weather for the Following Location: Nove Mesto nad Vahom map, Slovakia
Weather for the Following Location: Puchov map, Slovakia
Weather for the Following Location: Povazska Bystrica map, Slovakia
Weather for the Following Location: Trencin Region map, Slovakia
Vysielame naživo
Sledujte oficiálne výsledky volieb 2022

Archivovaný článok

V Soblahove sa zišli milovníci turistiky a horolezectva.

Dňa 22.2.2014 sa v obci Soblahov v budove farskej klubovne, za účasti viac ako stovky návštevníkov, konalo zaujímavé podujatie zamerané na prezentáciu filmov s turistickou tématikou. Akciu zorganizoval turistický krúžok IŠK Soblahov, ktorého jeden z vedúcich Peter Klogner nám o podujatí povedal:

Ako dlho organizujete tento filmový festival?

Podujatie „Soblahovské horizonty“ organizujeme spolu s našim druhým vedúcim Liborom Šupčíkom a členmi krúžku už štvrtý rok. Tento ročník dostal názov „HORY FILMAMY“. K zorganizovaniu festivalu nás inšpirovali podobné aktivity v iných mestách.

Filmy na tohtoročnom festivale sú len od členov vášho krúžku?

Okrem členov nášho krúžku sa budú prezentovať aj naši kamaráti. Dnes máme pripravený filmový maratón v dĺžke 5 hodín. Filmy majú široký záber, napr. Bolívia, Island, Pamír, Česko… Predstavia sa:

Martin Bóžik s filmom – „Praděd“

IŠK SOBLAHOV s dokumentom – „Soblahovský výnos“

Ľuboš Rozvádsky s filmom – „Nórsko“

Jozef Opatovský s filmom – „Island“

Ivo Róder s filmom – „Bolívia“

Milan Gašparovič s filmom – „Pamír“

Richard Podoba s filmom – „Aconcagua“

Róbert Bonko s filmom – „Sila hôr“

a náš oddiel s dvoma filmami – „IŠK film“ a „Sněžka“

Ako vidieť, turistický krúžok má širokú členskú základňu…

Momentálne máme 45 členov. Krúžok bol založený pri obecnom športovom klube Soblahov. Postupne menil „svoju tvár“ až sa dostal do dnešnej podoby so širokou členskou základňou. Na dnešnom festivale sú návštevníci a milovníci turistiky, nielen z nášho krúžku, ale aj „neturisti“. Pozvali sme aj kamarátov z iných turistických klubov.

Ako Vy hodnotíte úroveň jednotlivých filmov?

Z môjho pohľadu si ľudia prídu na svoje. Niektoré filmy, ktoré dnes uvidíme sú napr. také, čo v Trenčíne nevideli ani na festivale „Horizonty“. I napriek tomu, že sú spracovávané v amatérskych podmienkach, majú veľmi vysokú úroveň a hlavne vypovedaciu schopnosť, kde si návštevník vie predstaviť krásu a náročnosť tej ktorej expedície zachytenej vo filme. Minulý rok sme tu mali premietnutý víťazný film z Trenčianskeho festivalu „Horizonty“. Filmy majú svoju kvalitu a úroveň.

 

Na festivale sme stretli aj známe osobnosti slovenského horolozectva a športového turizmu. Jedným z nich bol aj horolezec, člen mnohých významných svetových expedícii Milan Gašparovič, Využili sme jeho prítomnosť a položili sme mu pred začiatkom festivalu zopár otázok.

Ako sa z Vás stal horolezec?

Od malička som sa venoval športu. Momentálne sa venujem horolezectvu resp. vysokohorskému horolezectvu, alebo zjednodušene skončil som pri vysokohorskej turistike. Je to moja vášeň, ktorá keď Vás „chytí“, tak je to na celý život.

Kde ste začínali?

Tak ako všetci kolegovia najprv domáce Tatry, neskôr Rakúske Alpy a postupne som prechádzal na vyššie a náročnejšie kopce.

Vaša najvýznamnejšia expedícia?

Bol som na „Pamíre“ aj v Himalájach.

Budete na festivale prezentovať svoj film?

Áno, chalani zo Soblahova ma pozvali už druhý krát, aby som odprezentoval film z expedície na Pamír, ktorá sa uskutočnila minulý rok. Zaujímavosťou tejto expedície je to, že som išiel sólo výstup na „PIK LENINA“, ktorý je vysoký 7134 metrov. Zároveň chcem urobiť krátku spomienku na mojich dvoch veľmi dobrých priateľov, Tonka Dobeša a Petra Šperku, ktorí zahynuli po teroristickom útoku pri zdolávaní hory „Nanga Parbat“ minulý rok.

Máte nejaké väzby k Soblahovskému turistickému krúžku?

Asi pred štyrmi rokmi som troch členov krúžku viedol na horu „Mont Blank“, ako ich sprievodca. Tu som s nimi naviazal prvotný kontakt. Zblížili sme sa aj ľudsky. O dva roky ma pozvali na tento festival, aby som ľuďom priblížil môj pokus o výstup na Mont Everest.

Zdolali ste Mont Everest?

Nie, nepodarilo sa mi to. Zišlo sa mnoho nepriaznivých okolnosti, ktoré mi v tom zabránili. Z našej skupiny sa podarilo vystúpiť Nepálčanom. Vystúpili s pomocou kyslíka, pri zostupe niektorí zahynuli, museli sme riešiť zdravotné problémy /zlomeniny/, takže ako som povedal, veľa nepriaznivých okolností mi zdolať najvyššiu horu sveta znemožnilo.

Pripravujete sa na nejakú expedíciu v blízkej budúcnosti?

25.marca by som mal odletieť do Nepálu, kde sa spájam s horolezcom Petrom Hámorom a s dvoma Rumunmi. Spoločne by sme mali liezť na severnú stenu „Šiša Pangmi“, čo je jediná osem tisícovka v Číne. Následne sa, Peťo Hámor od 24. apríla presunie pod Mont Everest a mal by ho vyliezť zo severnej strany bez kyslíka a tak si doplniť „komplet zbierku“ zdolaných štrnásť osem tisícoviek.

Ďakujem za rozhovor a prajem Veľa veľa úspechov a šťastný návrat domov…

Ďakujem.

Využili sme aj účasť na festivale expedičného športovca Iva Rodera, ktorému sme položili zopár otázok…

Na festivale návštevníci uvidia Váš film z expedície do Bolívie. Aké sú Vaše hlavné aktivity v turistike?

Ja sa venujem horolezeckým expedíciam. Nie je to klasické výškové lezenie so snahou zdolávať maximálne vrcholy osem tisícoviek. Je to lezenie do sedem tisíc metrov, po náročných terénoch.

Čo to znamená náročný terén?

Sú to neprebádané trasy, kde nechodí takmer nikto. Nie je to forma turistiky, že si objednáte sprievodcu a zažijete nejaký adrenalínový výstup. Horolezecká expedícia je disciplína, kde zdolávame miesta, kam sa bežný človek nedostane. Sme partia bývalých aktívnych horolezcov, ktorí sa tomu venovali na reprezentačnej úrovni . Ja som sa venoval profesionálne lyžovaniu.

Kde všade ste boli na expedíciách?

Himaláje, Patagónia, Guatemala, Bolívia… Mám aj druhú partiu kamarátov, s ktorou zdolávam sopky. Som členom Slovenskej geologickej spoločnosti pri Slovenskej akadémií vied (SAV). Chodím po vulkánoch na celom svete a nosím vzorky pre SAV, ktorá ich používa pre svoj výskum.

Ďakujem za rozhovor a želá všetko dobré pri Vašich expedíciách.

Na záver musím konštatovať, že na jednom mieste som nestretol toľko ľudí s priateľskými povahami, dobrým srdcom a rovným charakterom. Všetci mali jedno spoločné. Milujú prírodu a hory s veľkým rešpektom a navyše vedia o nich zaujímavo rozprávať. Už sa teším na ďalšie aktivity turistického krúžku IŠK Soblahov

Komentáre

Tipy a podnety