
Vľavo za stromami je rožný (pôvodne Széchényiho) dom, v ktorom v tej dobe bola (okrem iného) Sternova mestská kaviareň – ešte vidno kúsok nápisu „káveház“. Za rohom toho domu, už vo Farskej uličke, zboku vidieť ozdobný portál, ktorého podobu poznáme z Brančíkovej kresby. Tam tiež neskôr (1912) pristavili premietaciu kabínu kina „Bioskop Apollo“, do ktorej z ulice viedol rebrík. V pozadí vidno spodok farských schodov, hore farský kostol. Dnes vpravo od nich stojí premiestnená Hallweilova socha sv. Jána Nepomuckého, v čase fotografie bola ešte na námestí, zhruba oproti vchodu do piaristického kostola.

Vpravo od farského kostola je vežička na rohu Brančíkovho domu, ktorú zbúrali v r. 1933 pre novostavbu mestského domu. Vpravo od nej je starý mestský dom, ktorý mal tiež vežičku – kúsok z nej je vidieť. Na jeho prízemí je odevný obchod „Blaschke“, ktorý tam bol dlhý čas. Vľavo od obchodu je veľká, hore oblúková brána prejazdu do vnútorného dvora mestského domu.
V popredí je na stĺpe plynová lampa – karbidka, pred ňou tri koly, medzi ktoré ústil odpadový žľab tiahnúci sa prostriedkom námestia.
Za pohľad stoja miestni fešáci a slečinky, ktorí pozorne sledujú fotografa, aj ich oblečenie. V tej dobe sa ešte dôsledne zakrývali hlavy klobúkmi či aspoň čiapkami, sukne sa nosili takmer po zem a chlapi nosili kabáty, žiadne svetre či „bundy“. To všetko aj v lete – všimnime si pootvárané okná a rastliny v kvetináčoch vyložené pred kaviarňou.
Postavy, ktoré (na rozdiel od iných) nemajú tieň, však zrejme fotograf „prirobil“.
Námestie bolo dláždené „okruhliakmi“, okolo neho boli vysadené stromy.
Komentáre